projekt ENGELSBY - kuchnia w stylu mid-century modern

Z ogromną radością i niemałą ekscytacją chcę pokazać Wam dzisiaj kuchnię w stylu mid-century modern, którą zaprojektowaliśmy (@house_loves) w ścisłej współpracy z jej właścicielką Sandrą (@exploringinteriors). Jest to kuchnia, która powstała z zamysłem zachowania historii designu tego domu, który został wybudowany w latach ‘70-tych. To, co wyróżnia tę kuchnię to obła wyspa z mosiądzowym cokołem, przepiękny wzór blatu kuchennego, ciekawa forma obudowy okapu, zamykana strefa kawowa, oryginalna mozaika na podłodze czy wyjątkowa zabudowa stolarska. Wszystkie szczegóły tego wnętrza są opisane poniżej, ale także przedstawiony jest budżet rynkowy tego projektu, dzięki uprzejmości właścicieli tego wnętrza.

Zacznę jednak prezentację od opisu stylu i kolorystyki kuchni.

__________________

LET’s GET KNOWLEGE and be INSPIRED

__________________


STYL I KOLORYSTYKA

Jak wspomniałam we wstępie, kuchnia z projektu ENGELSBY została zaprojektowana w stylu mid-century modern, ale ja, choć staram się zawsze określać dla Was poprawnym nazewnictwem nasze projektu, to szczerze przyznam, że nie lubię tego robić :) Uważam bowiem, że każdy projekt ma innego właścicieli i dzisiaj style wnętrz tak mocno się przenikają, łączą i miksują, więc wolę tworzyć je nie zgodnie z teorią o stylach wnętrz, ale projektując indywidualny styl dla każdego indywidualnego klienta. Nie jestem, więc pewna czy to określenie jest w punkt, ale stylistykę kuchni jesteście w stanie zobaczyć po prostu na licznych zdjęciach, które są poniżej. Myślę, że zauważycie, jak wnika w nią tradycja i nowoczesność jednocześnie, a to jest to, co lubię najbardziej.

Kolorystyka kuchni była określona przez Właścicielkę. Wysyłając do nas swoje Inspiracje: zdefiniowała, że chciałaby zachować w kuchni ciemnobrązową oryginalną mozaikę na podłodze, która już nie jest dostępną w sprzedaży kolekcją (bo ma ponad 50 lat), ale mocno definiuje to wnętrze. Oczywiście pokazała nam też ciemne wybarwienia drewna, które brała pod uwagę oraz ciepłe białe fronty klasyczne. Wykonaliśmy, więc dla niej indywidualne próbki wybarwień olejowanych dębowych frontów pokazując wybarwienie idealnie pasujące do tego projektu, ale także określiliśmy kształt frontów kuchennych. W ten sposób dość szybko Sanda mogła na żywo potwierdzić, że to, co sobie wyobraziła i widziała w inspiracjach, jest dokładnie kierunkiem kolorystycznym, który chce osiągnąć.

Dlatego zaprojektowaliśmy tutaj:

  • dębowe fronty w kolorze SAVANNA, wybarwione olejem Rubio Monocoat OliPlus2C

  • ciepłe białe lakierowane fronty w kolorze złamanej bieli (gdzie kolor był indywidualnie dobrany przez naszą stolarnię HLWORKSHOP, ale mogę podpowiedzieć, że jest czymś pomiędzy RAL9016 a RAL9010)

We wnętrzu oprócz tych trzech podstawowych barw pojawiają się mocne wzory i to one przybliżają nas do stylu mid-century modern. To one definiują projekt ENGELSBY. Jest to:

  • blat, który, choć wykonany ze spieku (firmy Ariostea) przepięknie imituje naturalny kamień Calacatta Viola;

  • tapeta (wg własnego wyboru Klientki) Safari Soiree Wallpaper z https://divinesavages.com/

Do tego dołożony jest akcent naturalnego patynującego mosiądzu. Bardzo ważne było, aby był to odcień, który z czasem będzie się zmieniać. Dzięki temu, że bateria ani uchwyty nie są lakierowane, kolor mosiądzu jest organiczny i żyje razem z życiem tego domu.




FUNKCJONALNOŚĆ


Kuchnia została zaprojektowana przez nasze studio z ogromną starannością co do jej funkcjonalności, bo choć może wyglądać jak kuchnia sprzed lat, miała ona posiadać wygodne rozwiązania, zgodne dzisiejszymi czasami. Dla właścicielki najważniejszy jest design, więc nie mógł być on kompromisem dla funkcjonalności. Dlatego też Sandra zdecydowała się na współpracę z naszym studio: wiedząc, że zrozumiemy jej podejście do wnętrz. Staraliśmy się, więc połączyć design z ergonomią by żyły w synergii i mam nadzieję, że oglądając poniższe Ciekawe Rozwiązania, zauważycie to dokładniej.

Aby pokazać Wam z jakim wnętrzem mieliśmy do czynienia, wrzucam kilka ujęć kuchni PRZED remontem. Zauważcie, że aby stworzyć funkcjonalną przestrzeń, zaproponowałam wyburzenie istniejącej ściany działowej. Nie było to oczywiste dla właścicieli, ponieważ brak płytek w miejscu, w którym była ściana, blokował decyzję. Jednak udało się odzyskać wystarczającą ilość mozaiki z rozbiórki tej samej podłogi w salonie, co pozwoliło wykorzystać potencjał kuchni. Dodatkowo ze względu na małą ilość światła, zaprojektowałam przeszklenie między kuchnią a jadalnią. Ścianka jest ustawiona na niskiej ściance kolankowej, dzięki czemu od strony jadalni, była możliwość zaprojektowania kredensu, w który wkomponowana została winiarka. Sama ścianka kształtem nawiązuje do stylu i elementów obłych w kuchni, bo sprawia, że jest bardzo ciekawa. Została też wykonana w ciekawym brązowym kolorze, który dobrała właścicielka. Ten kolor idealnie spasował się z wybarwieniem drewna.

Stary dom nie jest łatwo projektować, ponieważ zawsze są jakieś ograniczenia. Jednak udało nam się podzielić przestrzeń i zaprojektować szafki tak, aby tworzyły symetryczne ciągi i przyciągały tym samym wzrok, podkreślając styl wnętrza. Dlatego w jednym z kątów pojawia się symetryczna SZAFA na lodówkę i zamrażarkę w zabudowie. Przyjmuje ona wizualnie formę bieliźniarki i intencjonalnie nie jest przystawiona do ścian, aby wyglądała na wolnostojący mebel. Okala ją wysoka korona przy suficie, a do tego, posiada z boku otwory wentylacyjne, o których kształt i formę też zadbaliśmy.

Kuchnia posiada też wyjście na zewnątrz pod zaciemnioną wiatę z zewnętrznymi śmietnikami. Nie jest to najpiękniejszy widok, a drzwi są dość toporne. Właściciele planują wymianę drzwi, bo są dość często używane, ale chcą dobrze przemyśleć, jakie one mają być ze względu na design i oczywiście funkcjonalność. Ja zaproponowałam zakrycie ich: ciągłą wysoką zabudowę, która, aby nie wyglądała na ciężką, jest w białym wykończeniu i ukrywa w sobie wiele skarbów. Po pierwsze jest tam szafka gospodarcza, po drugie jest też szafka spiżarniowa z wyjeżdżającymi półkami, ale co najważniejsze, fronty zakrywają nieciekawe drzwi zewnętrzne. No i na koniec, jest tam też ukryty wymarzony przez Właścicielkę kącik kawowy, który po otwarciu nadal pięknie wygląda i ozdabia kuchnię. W niej ukryliśmy miejsce na małe podręczne AGD, mikrofalówkę oraz dużo miejsca do przechowywania.

Szukając też symetrii w pomieszczeniu, zaproponowałam umiejscowienie okapu pomiędzy istniejącymi oknami. Nie był to oczywisty wybór, ponieważ przeważnie każdy oczekuje zlewu przy oknie, a okapu na wolnej ścianie. Cieszę się jednak, że Sandra była tak otwarta na nasze propozycje. Cała zabudowa na ścianie z okapem jest pięknie symetryczna, okap ma obłości, które zwracają na siebie uwagę, podział szafek nie jest oczywisty, a na ścianie płytka Calacatta Viola ma zdobione wycięcie, które możecie zaobserwować też w rogu zabudowy i na ścianie ze zlewem. Motyw cięcia był przez nas przygotowany na szablonie, aby kamieniarz dokładnie wiedział, jak ma wykonać łuki. Całość zdobi drewniana półka z pięknym frezem, która pierwotnie miała być wykonana z kamienia. W trakcie projektowania postanowiliśmy jednak zamienić ją na drewnianą, aby obniżyć koszty. Drewniana półka idealnie wpasowała się w przestrzeń, dodając wnętrzu uroku i harmonijnie współgrając z resztą aranżacji.

Od samego początku Sandra narzuciła (co przyjęłam z ogromną radością) wybór baterii kuchennej. Jest bardzo nietypowa i stylistyką nawiązuje do angielskich rozwiązań z dawnych lat. Mając to na uwadze, dobrałam do projektu angielski wiejski zlew z pięknym zdobieniem z przodu oraz uchwyty, które tworzą charakter kuchni. Uchwyty są młotkowane, a do tego zostały pomieszane tutaj aż 3 różne formy, co sprawia, że projekt jest ciekawy.

Na koniec jeszcze napiszę o wyspie. Jest najbardziej nowoczesna ze wszystkich elementów tego wnętrza. To ona dodaje tutaj nuty modernizmu. Nie tylko ma cienki blat i obłości, ale też jak nigdzie indziej pojawia się z prostymi gładkimi frontami bez uchwytów. Z przodu i z tyłu ukrywa w sobie szuflady i szafki, aby pomieścić jak najwięcej.


ZABUDOWA STOLARSKA

Kuchnię wykonała nasza stolarnia HLWORKSHOP (link >>>). Choć design frontów określamy my jako projektanci, to jednak dopiero doświadczony wykonawca potwierdza jak realny i piękny może być projekt. W tej kuchni jest mnóstwo trudnych stolarsko rozwiązań: drewniane fronty z ukosującym się rantem, otwierane harmonijkowe fronty z przejściem do drzwi zewnętrznych, łączone fronty w celu imitacji szauflad podczas gdy wewnątrz jest narożna szafka, frezowana półka, ryflowane plecy zabudowy stolarskiej, szafka kawowa i wiele innych. Cieszę się, że Sandra zdecydowała się skorzystać z naszej stolarni, dzięki czemu każdy z tych szczegółów mogliśmy mieć pod kontrolą. Dodam też, że wyjątkowo dla tego projektu nawet wykonaliśmy zamówienie i montaż blatów, kiedy żaden lokalny wykonawca nie chciał się tego podjąć. My naprawdę dbamy o naszych klientów :)


CIEKAWE ROZWIĄZANIA

Poniżej możecie zobaczyć wnętrza zabudowy stolarskiej, detale oraz rozwiązania, które projektujemy naszym klientom, tak aby kuchnie były funkcjonalne.

SZAFKA KAWOWA

z blatem w płytce Calacatta Viola, dodatkowymi półkami na otwartych frontach, szufladami do przechowywania, miejscem na małe AGD i półkami z ozdobnym relingiem

POTFILLER i PÓŁKA

dodatkowy kran do nalewania garnków nad płytą grzewczą oraz dodatkowa półka ścienna

PRZESZKLENIE

ciekawe przeszklenie dające większą ilość naturalnego światła w kuchni

PRYSZNIC

ze względu na brak wyciąganej wylewki w modelu tej baterii, zaprojektowaliśmy dodatkowy prysznic wyciągany z blatu

MIKROFALÓWKA

ukryta wolnostojąca mikrofalówka w zabudowie kawowej.

UKRYTE PRZEJŚCIE

drzwi harmonijkowe, ukrywające drzwi zewnętrzne

WNĘTRZA DOPASOWANE DO KOLORU FRONTÓW

antracytowe szuflady i korpusy dobrane do frontów drewnianych i białe dla frontów białych

CERAMICZYNY ZLEW


SMACZKI KTÓRE TWORZĄ DESIGN KUCHNI

Chcę też zwrócić uwagę na detale, które moim zdaniem tworzą charakter tej kuchni. Jako projektant są one dla mnie najważniejsze, zwłaszcza w projektach Premium.

PÓŁKA NA FRONTACH

dodatkowa półka zamontowana od wewnętrznej strony frontów

MOSIĘŻNE UCHWYT

uchwyt z mosiądzu w wykończeniu surowym i młotkowanym - różne kształty

LAMPY

ceramiczne lampy inspirowane włoskimi wzorami koronkowymi

reling

zaprojektowany specjalnie od ten projekt reling zabezpieczający krawędź półki

RELING i półka

frezowana półka z relingiem zabezpieczającym krawędź półki

OBŁY OKAP

nietypowy kształt okapu


KOSZTORYS & SKĄD CO JEST

Kuchnią ENGELSBY to wnętrze PREMIUM.

Poniżej, dzięki uprzejmości Sandry i jej męża, mogę podzielić się z Wami dokładną listą elementów użytych w projekcie oraz kosztami, jakie składają się na to wnętrze.

W ten sposób, ten post staje się kolejnym w serii postów REALNY KOSZT WNĘTRZ (link do wszystkich postów z tej serii>>>), w których dzielę się z Wami informacją o realnym budżecie wydanym na wnętrza.

__________________

PAMIĘTAJ!!! 

POSTY z tej serii NIE SŁUŻĄ OCENIANIU decyzji inwestorów. Jeśli będziesz niekulturalnie się wypowiadał, dostęp do tej serii postów zostanie Ci zablokowany.

Seria pokazuje projekty różnej klasy cenowej od lowbudget do premium.

POSTY pokazują aktualny na dzień publikacji rynkowy koszt wnętrzarskich rozwiązań dla danej jakości materiałów.

________________

— P R O J E K T E N G E L S B Y —

POMIESZCZENIE: kuchnia plus zabudowa jadalni
POWIERZCHNIA: 21m2 + ściana w jadalni
STYL: mid-century modern
projekt wnętrz: studio HOUSE LOVES
cena za projekt wnętrza: 9500 zł netto

cena wykończenia i wyposażenia: 233 000 zł brutto (na podstawie cen rynkowych i katalogowych, klienci współpracując z biurem projektowym korzystają ze zniżek projektanckich i rabatowania)
cena za m2 wykończonego pomieszczenia: 11100 zł brutto/m2
(rynkowa)

SZCZEGÓŁOWA LISTA KOSZTÓW WYPOSAŻENIA, WYKOŃCZENIA, URZĄDZENIA i UDEKOROWANIA WNĘTRZA:

  • robocizna: rozbiórka, zabudowy gk, nowa instalacja elektryczna, przerobienie instalacji wod-kan, przerobione instalacji grzewczej, szpachlowanie, malowanie, tapetowanie, montaż parapetów >>> 7000 zł (ceny rynkowe)

  • materiały budowlane: płyty gk, stelaże, szpachla, okablowanie, instalacja hydrauliczna, instalacja grzewcza, akcesoria malarskie itp. >>>2500 zł (ceny rynkowe)

  • nowe okna MS w ramie w kolorze ciemny brąz (71) i montaż link >>> 4100 zł

  • farba do malowania ościeżnicy Relius, kolor: RAL7013 >>> 150 zł

  • kamienne parapety: granit >>> 1200 zł

  • grunt pod farbę: Benjamin Moore Corotech® Clear Acrylic Sealer V027 Benjamin Moore link >>> 300 zł

  • farba ścienna: Benjamin Moore Regal® Select Premium Interior Paint & Primer Matte Finish 548, kolor: Cloud Cover OC-25 Nublado link >>> 570 zł

  • tapeta: Divine Savages Safari Soiree Wallpaper, Heron Blue link >>>  2300 zł 

  • przeszklenie wg projekt HOUSE LOVES w kolorze stary brąz, wykonane na zamówienie SteelWoodBe link >>>> 16 000 zł

  • oprawy włączników światła i kontaktów: JLM LUX RETRO link >>> 1697 zł

  • listwy przypodłogowe: Hdf Doellken Cubu Flex XL (kolor biały, 5012) link >>> 180 zł + montaż

  • zabudowa stolarska - HLWORKSHOP [fronty lakierowane: ciepły biały indywidualnie dopasowany, fronty dębowe: Savanna RMC] link >>> 97 170 zł

  • blat ze spieku: Ariostea, Calacatta Viola link >>> 10 000 zł materiał + robocizna i montaż 15 000 zł

  • zlew: Shaws Entwistle, jednokomorowy duży 76x46 cm biały SOEN800WH] link >>> 6000 zł

  • bateria z mosiądzu: deVOL Aged Brass Ionian Tap with Rinse link >>> 3900 zł

  • potfiller deVOL Aged Brass Pot Filler Tap link >>> 3300 zł + 380 zł przesyłka

  • kinkiety: obrazowy PORTER M - Brąz link >>> 2200 zł

  • lampy nad wyspę: FIORI DI PIZZO nostalgische Pendellampe von Il Fanale link >>> 2200 zł

  • lampy funkcyjne: bauhaus ze szklanym kloszem 'BAKELITE POINT Ø 11 cm', Zangra 072 link >>> 2450 zł

  • lodówka do zabudowy: Liebherr Einbau-Kühlschrank IRBe 5120 weiß link >>> 6400 zł

  • zamrażarka do zabudowy: AEG ABE818E6NC link >>> - 4700 zł

  • kuchenka wolnostojąca: Smeg Victoria TR90IBL2 link >>>> - 14 400 zł

  • okap: Ciarko Minimal 7 link >>> 2500 zł

  • mikrofala wolnostojąca:LG MH 6535 GIS link >>> 600 zł

  • zmywarka:AEG FSE75757P link >>> 3000 zł

  • uchwyt mosiądz młotkowany: AMInteriors/UniMetal - RM318 link >>> 1450 zł

  • gałka mosiądz młotkowany: AMInteriors/UniMetal - GM104 link >>> 700 zł

  • uchwyt muszelka mosiądz młotkowany: AMInteriors/UniMetal - GM150 link >>> - 2400 zł

  • reling do półek z mosiądzu na zamówienie >>> 1200 zł

  • zazdroska do firanki z mosiądzu na zamówienie >>> 1450 zł

  • firanki z muślinu na zamówienie >>> 400 zł

  • grzejnik IMERS Awena z zaworami w wykończeniu postarzanego mosiądzu link >>> 1400 zł

  • zabudowa stolarska w jadalni - HLWORKSHOP [fonty dębowe: Savanna RMC] link >>> 10 100 zł

  • winiarka do zabudowy link >>> 2700 zł

  • kinkiet w jadalni: Karl-Johan Wandleuchte link >>>> 950 zł

* podany koszt nie jest rzeczywistym kosztem poniesionym przez Inwestora, ale to kosztorys pokazujący ceny rynkowe/katalogowe elementów i materiałów wykończeniowych. Nie uwzględnia, więc on rabatów i promocji, ani sytuacji, w których Inwestorzy mogą być we wcześniejszym posiadaniu elementów wnętrza czy mogą wykonać prace wykończeniowe metodą gospodarczą.

* dzięki współpracy z biurem projektowym klienci otrzymują nie tylko Projekt wykonany dopasowany do posiadanego budżetu, ale też najlepszy możliwy wybór materiałów dla danego budżetu, dobrze rozplanowany budżet dający zaprojektowany praktycznie i estetycznie dom/mieszczenia oraz możliwość korzystania ze zniżek projektanckich.


Kuchnia ENGELSY, na długo pozostanie w mojej pamięci, jako wyjątkowy projekt i niezwykła realizacja.
Nie da się ukryć, że korzystając z takiego budżetu, trzeba wyczarować unikatowe wnętrze. Chyba nam się udało :)

Mam nadzieję, że podziwiacie ją z taką samą pozytywną zazdrością co ja :)

A ja życzę Sandrze i Pawłowi, aby pięknie i domowo im się mieszkało i jeszcze raz DZIĘKUJĘ za zaufanie.