projekt DAVID DREAM - kuchnia w stylu łączącym modern country i minimalistyczną nowoczesność

Zajrzyjcie dzisiaj razem ze mną do kuchni z projektu DAVID DREAM. Jestem niezwykle podekscytowana tym, że mogę Wam ją w całości w końcu pokazać. To projekt wyjątkowy pod wieloma względami i niewątpliwie jest tutaj mnóstwo miejsca na opowiedzenie Wam o designie, kolorach i rozwiązaniach praktycznych tego wnętrza. Ponieważ kuchnia powstała we współpracy z różnymi markami i jest to “prywatny” projekt, cieszę się, że mogę pokazać Wam każdy jego szczegół, i mam nadzieję, że zaciekawię Was naszym podejściem do niego, a także zastosowanymi materiałami.


STYL i KOLORYSTYKA

Kuchnia projektu DAVID DREAM została zaprojektowana w swoim unikatowym stylu, który jest bliski minimalizmowi, ale jednocześnie klasyce. To wszystko dlatego, że właściciele domu mają bardzo odmienne gusty wnętrzarskie: żona preferuje modern country, a mąż nowoczesny minimalizm. Dlatego w projekcie użyliśmy elementów z obu tych stylów, aby uszczęśliwić każdego (bo czasem i tak się udaje). Ciemna drewniana dębowa podłoga, grube drewniane półki na ścianie, naturalne piaskowe barwy w blacie i frontach, połączone ze zgaszonym naturalnym odcieniem dębu, nawiązują do tego pierwszego stylu. Natomiast duże formaty frontów, akcent przenikającej się czerni, forma hokerów, lampy, czy gałkowe uchwyty - wpisują się w minimalizm. To wszystko spina jeszcze uproszczony ramkowy kształt frontów i ciekawie obramowany front wyspy. Zobaczcie szczegóły na zdjęciach poniżej.

Szczerze Wam powiem, że każdy nasz projekt (link do portfolio >>>) mówi, jacy są i co preferują nasi klienci. Kocham tę różnorodność, którą dla nich kreujemy. Tutaj też bardzo mocno to widać; indywidualne podejście, nie tylko do wymogów funkcjonalnych klienta, ale także stylu wnętrza.

JAKIE KOLORY ZOSTAŁY UŻYTE W PROJEKCIE:

  • podłoga w kolorze Castle Brown - czekoladowy odcień dębu DĄBEX (link >>>);

  • zgaszony, naturalny kolor dębiny na frontach wyspy uzyskany olejowoskiem RUBIO MONOCOAT, Oil Plus 2C, w kolorze Mist 5% (link >>>);

  • piaskowy kolor lakieru na frontach kuchennych; INDYWIDUALNY, ale zbliżony nieco do NCS 1505-Y40R. Choć jak robiliśmy próbki, to ten nam nie odpowiadał, więc użyty kolor został indywidualnie zmieszany przez lakiernię wg naszych wytycznych, i chyba najbardziej zbliżony jest do odcienia farby ściennej DF247 z firmy PARA;

  • piaskowy odcień kamienia używanego za czasów rzymskich - w blacie DEKTON z kolekcji Pietra Code model NEBBIA od Cosentino (link >>>);

  • ściany i sufit pomalowane Flugger, farba Dekso 5, kolor H12 (inaczej nazywany IN-700) (link >>>);

  • czarne akcenty RAL 9005.


ZABUDOWA STOLARSKA

Kuchnia wykonana jest przez stolarza na zamówienie, a dokładnie przez naszą stolarnię HLWORKSHOP (link >>>). To na co chcę zwrócić Waszą uwagę, to fakt, że jest to jeden z niewielu przykładów naszych realizacji, kiedy zabudowa jest wolnostojąca, a dodatkowo nie posiada OKNA w miejscu występowania mebli. Po pierwsze, wygląda to bardzo interesująco w takiej przestrzeni i sprawia, że choć meble są duże, odbiór jest lekki. A po drugie, to przykład spełnienia mojej misji wnętrzarskiej :) czyli brak okna w kuchni. Zazwyczaj w polskiej geometrii i architekturze budynków, okno w kuchni z widokiem na przód domu to standard. Potem z automatu wiadomo, że projektuje się tam “zlew w oknie”. Jednak jestem pewna, że większość Waszych internetowych inspiracji kuchennych nie posiada okien w głównej ścianie zabudowy kuchennej. I to jest coś, co otwiera możliwości projektowe. Jeśli jesteście na etapie budowy czy planowania budowy domu, zastanówcie się, czy okno na głównej ścianie w kuchni jest Wam bardzo potrzebne. Może lepsze będzie duże okno z boku? Tak tylko mówię :)

CIEKAWE ROZWIĄZANIA STOLARSKIE

Poniżej możecie zobaczyć wnętrza zabudowy stolarskiej, detale oraz rozwiązania, które projektujemy naszym klientom w standardzie, tak aby kuchnie były funkcjonalne.

Szafka spiżarniowa

z półkami wysuwanymi i możliwością łatwego dostępu do tego, co jest składowane z tyłu półki

SZAFKI Z TYŁU WYSPY

dodatkowe miejsce do przechowywania

ZAPALANE BEZDOTYKOWO

OŚWIETLENIA BLATU

frezowane zarówno w szafkach,
jak i półce drewnianej.

SZAFKA NA BLACHY i PATERY

z pionowymi przegrodami

SZUFLADA NA KOSZE DO SEGREGACJI ODPADÓW

otwierana automatycznie bez użycia rąk
i konieczności pociągnięcia za uchwyt

FRONTY Z MINIMALISTYCZNĄ RAMKĄ

lakierowane
na indywidualnie dobrany kolor


BLAT ZE SPIEKU

Zastosowałam w projekcie DAVID DREAM 2 cm spiek - Dekton z kolekcji Pietra Code zaprojektowanej przez Daniela Germani dla Cosentino (link >>>). Wzór, który tutaj widzicie, to Nebbia VK01 w wykończeniu Mate. Ta powierzchnia mineralna nie tylko chwyta za oko, ale jest przede wszystkim niesamowicie użytkowy. Ma wszechstronny jasnobeżowy kolor z szarobrązowymi plamkami. Wyglądem nawiązuje do kamienia wydobywanego za czasów rzymskich. Wzór sprytnie będzie ukrywał codzienne plamy użytkowania, których po prostu nie widać na pierwszy rzut oka. 

W dotyku jest bardzo organiczny i matowy. Powiedziałabym, że ciepły w dotyku, dzięki temu, siedząc przy wyspie i zajadając posiłki, nie odczuwa się chłodu, jak czasami ma to miejsce przy innych kamieniach.

Jeśli chodzi o design, to w tej kolekcji COSENTINO zadbało o dodatkowy szczegół: nowością jest ciągłość wzoru także w przekroju blatu. W materiałach zbliżonych lub materiałach o podobnym zastosowaniu zazwyczaj wzór występuje tylko na górnej powierzchni, ale tutaj w masie dodano plamki, nawiązujące do głównego wzoru — jeszcze bardziej próbując zimitować naturalny kamień.

Przypomnę Wam może główne i najważniejsze WŁAŚCIWOŚCI BLATÓW SPIEKOWYCH:

  • odporny na zarysowania ( jest jak gres najwyższej jakości, więc dlatego można go też stosować na ściany i podłogi);

  • nie wchłania płynów, a więc jest plamoodporny, ponieważ posiada 0% nasiąkliwości;

  • jest odporny na wysoką temperaturę nawet 400C (w procesie produkcyjnym jest wypalany nawet w 1200C), można więc odkładać na niego bardzo gorące garnki i blachy [choć, tak szczerze Wam napiszę, że ja bym miała “stresa” i tak :) wiem, że to nieuzasadnione, ale dla mnie podkładka pod gorące naczynie zawsze musi być, i to chyba kwestia tego, że nagły kontakt zimnego blatu z gorącym naczyniem w mojej głowie mógłby spowodować jakieś rozprężenia i pęknąć… nie wiem… czuję, że wolałabym o to zadbać ];

  • odporny na uderzenia i ścieranie;

  • a także na promienie UV, więc nie zmienia swojego koloru z upływem czasu.

Chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj na stronie producenta >>> link.

Jeśli planujecie blaty ze spieków w swojej kuchni, to polecam Wam obejrzeć całą serię spieków z kolekcji Dekton PIETRA CODE od Cosentino (link >>>),

bo znajdują się tam piękne imitacje trawertynu i wapienia. Będziecie oczarowani.

TECHNICZNA INFORMACJA oraz GDZIE ZAMÓWIĆ

Blaty ze spieków wycina się z płyt o wymiarach 3200x1440 mm, czyli ogromnych. To zapewnia wizualną ciągłość wzoru i minimalną ilość połączeń. Płyty dostępne są w pięciu grubościach: 4, 8, 12, 20 i 30 mm. Na blat używa się przeważnie - 12 i 20mm. Te najcieńsze można użyć jako okładziny ścienne, a 8mm jako okładziny podłogowe.

Blat ze spieku zamawia się przeważnie u lokalnego kamieniarza, który ma w swojej ofercie firmę COSENTINO. Tutaj macie listę wykonawców >>> link


STREFA ZMYWANIA

Omówmy sobie teraz strefę zmywania: jedną z ważniejszych w kuchni. W tym projekcie postawiłam na DUŻY zlewomywak podwieszany BLANCO ETAGON 700-U, który dystrybuuje firma COMITOR (link >>>). Wykonany jest z kompozytu zwanego SILGRANIT®, składającego się w 80% z naturalnego granitu łączonego z ceramiką, akrylem oraz kolorowymi pigmentami.

Dzięki temu jest odporny na wszelkiego rodzaju zarysowania, ścieranie, a także kwasy. Nie ulega też odbarwieniom z powodu promieni światła słonecznego. Nawet uderzenia spadających przedmiotów, takich jak garnki czy sztućce, nie powodują pęknięć. Oczywiście korzystanie z nich jest higieniczne, a kontakt tego materiału z żywnością jest całkowicie bezpieczny.  Dodatkowo materiał jest też odporny na przebarwienia (mimo, że, jak w naszym przypadku, jest biały). Często widzę, że występują obawy o zastosowanie białych zlewozmywaków w kuchni: “bo będą się plamić”. Nic bardziej mylnego. Jeśli zastosujecie ceramiczny biały zlew, to nie ma szans na to, aby nawet buraczki zostawiły plamę. Wiem, bo mam i korzystam od 8 lat. Jeśli wybierzecie zlewozmywak z Silgranitu, sytuacja jest bardzo podobna. Ważna jest tylko wiedza o tym, jak i czym czyścić zlew, co jest opisane tutaj >>>.

WIELKOŚĆ ZLEWOZMYWAKA i AKCESORIA

Wybierając wielkość zlewu do zabudowy, zawsze staram się użyć największego możliwego rozmiaru. Moim zdaniem, jeśli jest na to miejsce w kuchni, zlewozmywak powinien mieć min. 70cm szerokości i wtedy być zaprojektowany na 80 cm szafce, jak w tym przypadku. Dlatego wybrałam tutaj BLANCO ETAGON 700-U (link do strony dystrybutora marki COMITOR >>>). Jego wielka komora jest niezwykle funkcjonalna i daje możliwość swobodnego umycia dużych garnków, patelni i szerokich blach. Dodatkowo ten zlew posiada tak zwaną piętrową komorę, czyli uskok, na którym można umieszczać różne akcesoria (zobacz zdjęcia poniżej):

  • 2 szyny ETAGON ze stali szlachetnej (które są w komplecie ze zlewem) i służą jako ociekacz;

  • BLANCO Odsączarka stal nierdzewna (link >>>), która służy jako durszlak;

  • BLANCO Deska drewniana jesion (link >>);

  • BLANCO Ociekacz z tworzywa, czarny, do komór podwieszanych (link >>>).

Takie akcesoria usprawniają pracę przy zlewozmywaku. Kładąc deskę do krojenia w komorze zlewu, zwiększamy też ilość blatu roboczego, który mamy do dyspozycji, co, np. w małych kuchniach, jest bardzo istotne.

BATERIA I DOZOWNIK NA PŁYN

Dobrałam do tego zestawu baterię w czarnym wykończeniu BLANCO LINUS-S (link >>>). Od lat stosuję te baterie w projektach i wiem, że są wysokiej jakości (nie rysują się i nie ścierają). Przy wyborze baterii ważna jest jej wysokość i długość wylewki, zwłaszcza przy tak dużym zlewie. Ten model pasuje idealnie. Do tego posiada wyciąganą wylewkę i obrót o 360 stopni, którą można opłukać cały zlewozmywak, ale też napełniać naczynia, stojące z boku na blacie (jak wiaderko do mopa, wazony czy wielkie garnki na rosół). Regulator strumienia w baterii redukuje osadzanie się kamienia na ceramicznej głowicy baterii i choć na pierwszy rzut oka takich rozwiązań nigdy nie widać, to warto wczytać się w opisy, aby zrozumieć różnicę jakości pomiędzy wyborami.

Z lewej strony zamontowany jest też blatowy dozownik do płynu BLANCO LATO (link >>>), w tym samym wykończeniu, co bateria. Dopasowanie takich elementów do siebie jest trudne, jeśli pochodzą z różnych źródeł, dlatego tak lubię zaglądać do COMITORA, ponieważ posiada nie tylko wysokiej jakości baterie, ale też wszystkie akcesoria we wszystkich wykończeniach (także złotym, wiem, że szukacie). Nawet mają dostępne tak zwane BLANCO Zestaw elementów stalowych w kolorze czarnym (link>>>), w skład którego wchodzą: element przelewu z logo BLANCO, nakładka stalowa i kielich odpływu, które zakłada się na otwory zlewu; widoczne na zdjęciach.

KOSZE DO SEGREGACJI ODPADÓW

Szuflada pod zlewozmywakiem to przeważnie szuflada na kosze do segregacji odpadów. W tym projekcie nie jest inaczej. Dostaję mnóstwo zapytań od Was, które najbardziej polecam i jak je dobrać?

W tym projekcie wybrałam kosze zwane selektorami odpadów kuchennymi BLANCO FLEXON II Low 80/3 (link >>>). Lubię ich wysoką jakość i stabilność. Ten model, jak nazwa wskazuje, jest do szuflady 80cm i posiada 3 komory. Każdą można wyciągnąć osobno. Ale w ofercie COMITOR znajdziecie różne kombinacje koszy do różnej szerokości szuflad (link >>>). Zajrzyjcie, aby obejrzeć, ponieważ jest mnóstwo możliwości, by dobrze zagospodarować tę przestrzeń i nie stracić na wygodzie.


SMACZKI KTÓRE TWORZĄ DESIGN KUCHNI

Na ostateczny wygląd kuchni składają się przeważnie takie małe smaczki i wybory, które dodają jej charakteru.

Tutaj zastosowałam:

POCHWYT ZINTEGROWANY Z FRONTEM

wykonany przez stolarza

LAmpA dwuramiENNA HUP

kolekcja HOUSE LOVES dla Loome

PEJZAŻ NA PŁÓTNIE “ABSTRACT no.2” muural

140x90 cm 

czarne uchWYTY z radełkowaniem

dobrane różne długości,
aby pasowały proporcją do frontów

HOKER

z czarną podstawą
i tkaniną w kolorze taupe

DEKORACJE

ceramika i badyle z pola :)



Linki do produktów:


DRZWI LOFTOWE Z RYFLOWANYM SZKŁEM


Na koniec zostawiłam Wam dwie perełki. Najpierw DRZWI LOFTOWE, choć szczerze, to wolę nazewnictwo METALOWE DRZWI Z PRZESZKLENIEM, no bo chyba sami przyznacie, że design tych podwójnych drzwi nie ma nic wspólnego z loftowy stylem. I to jest właśnie coś, co kocham w nich najbardziej. Zawsze, kiedy projektuję tego typu drzwi, mam największą frajdę: głowa aż pęka od pomysłów, jaką formę mogą przyjąć i jak tym wpisać się w styl wnętrza. Takie drzwi są robione na zamówienie, więc wszystko jest w nich konfigurowane pod klienta. W tym przypadku wykonaniem zajęła się niezastąpiona firma STEELWOODBE (link >>>). Powiem Wam chętnie, że odkąd rozwiązali z ogromną lekkością mój najcięższy temat i wypracowali projekt KLAPY do PIWNICY (który projektowaliśmy do innego projektu >>> tutaj możecie zobaczyć film), to jeśli klienci tylko akceptują ich ofertę, prawie zawsze korzystamy właśnie z ich usług. Odeślę Was też do tego posta na Instagramie, gdzie możecie zobaczyć inną nietypową brązową ściankę z zaobleniem, którą zaprojektowałam do projektu ENGELSBY >>> link tutaj, a oni ją wykonani.

W projekcie DAVID DREAM drzwi te odgradzają przestrzeń kuchni od spiżarni. Ważne więc było, aby zaprojektować je tak, by tego co jest w spiżarni, nie było widać. Dzięki użyciu szkła ryflowanego (Visiosun Classis, w tym przypadku) osiągnęłam ten cel. Szkło ryflowane jest teraz dość modne, ale nie o trend tutaj chodzi, a o funkcjonalność. Nie dość, że przez taką szybę rozmazuje się obraz “nędzy i rozpaczy”, który się panoszy w spiżarniach (no. nie oszukujmy się), to jeszcze nie widać na nim palcowania ani smug. Wszelkie szła ornamentowe będą miały te właściwości, więc zachęcam Was do ich używania.

W tych drzwiach istotna jest ich forma i podział. Postawiłam tutaj na klasyczne szprosowanie i prosty uchwyt. Wszystko, aby drzwi pasowały stylistycznie do kuchni.

JAK PRZYGOTOWAĆ OTWÓR POD TAKIE DRZWI?

Aby montaż drzwi był możliwy, otwór drzwiowy musi być wykończony na gładko; w większości przypadków wykończony gładzią i pomalowany. Ale najważniejszym jest, abyście PILNOWALI równości ścian i sufitów oraz pionów i poziomów w miejscu mocowania drzwi. Metalowa ościeżnica nie podda się falującym ścianom, dlatego jeśli chcecie mieć idealnie wpasowane elementy, to trzeba tego przypilnować na etapie prac wykończeniowych w domu/mieszkaniu.


Dodatkowo drzwi loftowe, jeśli występują na łączeniu podłóg drewnianych z płytkami, stawa się przeważnie na drewnianą część, aby wyeliminować ryzyko pękania/kruszenia się krawędzi płytek. Dlatego w takim przypadku - pamiętajcie, że podłogi łączy się prawie pośrodku szerokości otworu drzwiowego, a nie, jak przy klasycznych drzwiach, wzdłuż jednej ze ścian.

JAK ZAMÓWIĆ DRZWI LOFTOWE?

Najlepiej mailowo w SteelWoodBe. To jest element na zamówienie, więc nie wyobrażam sobie kupowania tego jednym kliknięciem w sklepie internetowym. Składacie zapytanie mailowo, wysyłając szkic drzwi i reszta jest po stronie Wykonawcy. Oni przyjadą na pomiar oraz przygotują projekt techniczny do akceptacji, a potem zamontują drzwi na miejscu. (zobacz film >>>)


DREWNIANA OLEJOWANA PODŁOGA

Kończąc już opis tej wyjątkowej kuchni, chcę pokazać Wam “z bliska” drewnianą podłogę, która jest zastosowana w tym projekcie. Wybrałam tutaj podłogę DĄBEX z kolekcji Dąb Natur o deskach długości 13x180x2200mm, w kolorze Castle Brown, zabezpieczone olejowoskien RUBIO MONOCOAT (link >>>). Wiadomo, że ten wybór był głównie podyktowany przepięknym i wyjątkowym kolorem deski :) znacie mnie :) ale zawsze wybieram producentów, którzy też mają najwyższą jakość. Muszę Wam jednak powiedzieć, dlaczego taki kolor, a nie inny? No cóż… Chyba teraz, kiedy widać efekt końcowy, to sami to zauważycie? Ta ciemniejsza podłoga sprawia, że wnętrze jest bardziej klasyczne, a jak pisałam na wstępie, o taki efekt mi chodziło. Dodatkowo ciemna “podstawa kuchni” podkreśla piękny kolor wyspy. Gdyby podłoga była bielona, wtedy byłoby za jasno, a gdyby była w naturalnym wybarwieniu, jak na przykład kolor HORIZON z Dąbex, to byłoby mdło i zbyt jednolicie. Nie o taki efekt tutaj walczyłam :) Szara podłoga też nie pasowała. Zaś ten odcień daje nowy wymiar całej przestrzeni ;) No i w ogóle jest taka piękna ! SZOK i ZACHWYT!

Dobra, ale co z funkcjonalnością ? Czyli faktem, że drewniana podłoga jest w kuchni? No co Wam powiem? Po raz setny przypomnę, że to się sprawdza. Sama mam u siebie takie rozwiązanie od 8 lat. Pomimo że w tym domu zamieszka 5-osobowa rodzina z małymi dziećmi, nikt nie miał wątpliwości, że DREWNO to najlepszy wybór, a OLEJOWOSK, jakim zabezpieczone są deski DĄBEX da odpowiednią ochronę. OLEJOWANA podłoga jest odnawialna, jest ponadczasowa i wybacza niedoskonałości — jeśli nawet się pojawią. Dodatkowo, ostatnio pisałam Wam, że jej konserwacja jest bardzo prosta (system na mopie) i nie wymaga zaangażowania specjalisty. Link do posta >>>. Takie połączenie sprawia, że deska będzie służyć latami, regularnie konserwowana nie powinna się plamić, będzie dawać przyjemne uczucie komfortu pod stopami i do tego nadaje szlachetności we wnętrzu. Będzie się “starzeć” razem z domownikami i tworzyć wraz z nimi historię tego domu.

Dlatego tak bardzo lubię dobierać do projektów podłogi od DĄBEX! Mam pewność, że jej żywotność będzie utrzymana latami.

To wnętrze jest dość duże, więc deskę też dobrałam sporej szerokości - 18cm, ale w ofercie DĄBEX jest kilka innych opcji wymiarowych desek. Również to Wy decydujecie o klasie i ilości sęków, oraz szczotkowaniu. Ja polecam zawsze jakieś sęki zaakceptować, a także wybrać szczotkowanie, bo wtedy drewno jest jeszcze bardziej użytkowe.


— PROJEKT DAVID DREAM —


Ciekawa jestem: jak się Wam ten projekt podoba?